NIK, NFZ i Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych

INTRO

Krytykując poniżej poglądy na temat In Vitro i abnegację na temat uzależnienia od hazardu pisowskiego Piechy Bogdana oświadczam, iż:

gdyby on był z PO, SLD, PZPR, PJN itd., itp. czy innej równie zabawnej formacji itp. też nie miałoby to dla mnie znaczenia!

PS O ile za PIS-u żyło się nad wyraz poważnie i smutno, to za PO jest przynajmniej wesoło…

Czekam, kiedy zostanie wprowadzony 6 –ścio albo 7-mio dniowy tydzień pracy.

Bo człowiek to nie Bóg i na ch…  mu wypoczynek albo godziwy wiek emerytalny –uhaha.

Iwona G.

Meritum

 

 

http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/631863,fundusz_mial_leczyc_hazardzistow_a_blokuje

 

Powołany do życia w 2009 roku Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych był jednym z najlepszych pociągnięć Rządu Premiera Donalda Tuska.

 

Należy zastanowić się, co spowodowało, że Fundusz NIE był w stanie – jeszcze w pełni – rozwinąć swojej działalności.

 

1. Składa się na to:

a)„…Ale tuż po tym, jak fundusz zaczął działać, okazało się, że ma poważne kłopoty z wydawaniem uzbieranych w ten sposób pieniędzy. Bo resort zdrowia, któremu podlega, spóźnił się z wydaniem rozporządzenia regulującego jego działalność…”.

b)„…Dokument pojawił się dopiero w grudniu 2010 roku. Ale i on nie poprawił skuteczności działania FRPH…”.

 

Pytanie brzmi – kto jest odpowiedzialny za skuteczność działania i czy nie należałoby rozliczyć tych właśnie osób w miejsce kwestionowania sensu istnienia  Funduszu?

(Pytanie brzmi także o ich wiedzę merytoryczną – na końcu odpowiedź)

 

2. Następne pytanie:

 

„…Wątpliwa jest zasadność istnienia funduszu, z uwagi na fakt, że osoby dotknięte patologicznym hazardem mają już dostęp do opieki medycznej i terapeutycznej…”

 

Pytanie brzmi:  Jaka jest JAKOŚĆ tego dostępu, skoro dopiero TERAZ organizowane są przez Fundację Totalizatora Sportowego „Milion Marzeń” konferencje „naukowe”.

Na bazie czego są leczeni POLACY uzależnieni od kompulsywnego hazardu?

Jaka WIEDZA jest podstawą do ich leczenia?

I z jakiej racji trendy co do ich leczenia ma wyznaczać Totek i jego Fundacja zatem BRANŻA ROZRYWKOWA Z ICH TENDENCYJNYMI WYKŁADAMI(sic!) przemycającymi treści typu:

Ryszard J. Romaniuk „…Okazuje się, ze w przypadku osób uzależnionych od hazardu założenie redukcji szkód jako podstawa stosowanych programów terapeutycznych oraz pewne ograniczenia w sprawach finansowych mogą dać bardzo dobre wyniki…”

Program Redukcji Szkód został wymyślony dla – WYŁACZNIE – uzależnień od narkotyków! (pisałam sporo na ten temat a tu link -po raz setny! -do 

http://www.canadianharmreduction.com/

gdzie jest dokładnie wyjaśnione co to jest Harm Reduction!)

Romaniukowi popierniczył się Harm Reduction z Responsible Gambling – a jak by ktoś chciał -to chętnie słuzę wyjaśniniem z mojej skrzynki emailowej!!!!!!!!!!!!

 

Dziwne, że Totek nie obejmuje nim alkoholików!!!

http://hazardzisci.info/?page_id=730

Aczkolwiek:

Te „niesatysfakcjonujące wyniki – o których mowa poniżej -to po prostu NIEUMIEJĘTNOŚĆ LECZENIA!

„…W obliczu niesatysfakcjonujących wyników terapii uzależnienia od alkoholu oraz

małej liczby osób decydujących się poddać klasycznym formom leczenia, coraz częściej podejmuje się temat możliwości zastosowania u osób uzależnionych od alkoholu strategii redukcji szkód (ang. harm reduction)…”

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_3_2012/373Jakubczyk_PsychiatrPol_3_2012.pdf

 

Pytanie brzmi: Do jakich fachowych książek zostały uzyskane ( czytaj: kupione!) PRAWA AUTORSKIE i jaka literatura fachowa na temat kompulsywnego hazardu została przetłumaczona na język polski????????????!!!

 

Pytanie brzmi: dlaczego polscy terapeuci głównie organizują – na wzór darmowych grup terapeutycznych ( w USA)Gamblers Anonymous – terapie grupowe (większe płace!!!) w miejsce sesji indywidualnych terapii np Gestalt!!!  na które powinny być przeznaczane dodatkowe pieniądze!Przypominam, że polska, wyjątkowo wredna, esbecka organizacja pt AH w -bodajże – Maju 2012 zmieniła sobie dotychczasowy prawidłowowo przetłumaczony Krok 1 na wadliwy „Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni…” wspierajac niniejszym Woronowicza i usiłując odeprzeć moje zarzuty wobec jego indolencji i odpowiedzialności za tysiące ludzi umierających niepotrzebnie w Polsce na chorobę alkoholową w swoim przeświadczeniu o zwolnieniu z odpowiedzialności, gdyż są na zawsze bezsilni!!!Skandal!(jesteśmy!)

3.„…Ponadto nie przeprowadzono analiz, które pozwoliłyby oszacować wielkość populacji zagrożonej uzależnieniem od hazardu i innymi uzależnieniami niestanowiącymi uzależnienia od substancji psychoaktywnych…”.

Celem branży rozrywkowej jest na całym świecie umniejszanie skali zjawiska uzależnienia od hazardu.

Uzależnienia od hazardu nie da się w pełni zbadać. Da się zbadać skutki. Patologiczne skutki!

A te będą w pełni dopiero widoczne za kilka lat!

Z dzisiaj: Może to będą odpowiedzi na pytanie – czy w tym kraju nie ma problemu z hazardem?

A to dopiero początek!!!

Iwona O. była uzależniona od hazardu. Matka o morderczyni

Matka morderczyni ze Stargardu Szczecińskiego: Moja córka jest hazardzistką

22.05.2012, 11:29

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych przyczyną tragedii mogło być uzależnienie od gry na automatach!

http://www.fakt.pl/Iwona-O-byla-uzalezniona-od-hazardu-Matka-o-morderczyni,artykuly,158189,1.html

Potrzebował pieniędzy na hazard, więc napadł na bank

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120713/POWIAT01/120719743

itd., itp

4. Bogdan Piecha wydaje się być lobbystą na rzecz PARPY i MONARU oraz Branży Rozrywkowej. Jego lekceważący stosunek do uzależnienia od hazardu świadczy o tym, iż nie chce dostrzec „realnego problemu” z tymże właśnie uzależnieniem.

„…A najgorsze jest to, że środków w nim uzbieranych nie można przesunąć na inne działania, choćby na realny problem walki z uzależnieniem alkoholowym czy narkotykowym…” (B. Piecha)

Informuję niniejszym  Piechę, że w tym kraju od kiludziesięciu już lat!!!”realnie”walczą z wódą i dragami rządowe organizacje, prywatne fundacje,AA itd, itd a jest coraz gorzej. A jak będzie z uzależnionymi od hazardu, to się Piecha przekona za kilka lat, bo za „walkę”z hazardem wzięli się ci sami ludzie, którzy spaprali „walkę” z  substancjami!!!

Chętnie zapytałabym pisowskiego Piechę – czy gdyby zgłosiła się do niego Kobieta błaganiem o zabieg in vitro – Kobieta u której bezpłodność jest wynikiem zrobionej przez niego skrobanki – czy poleciłby jej leżenie krzyżem w kościele, jako remedium na jej spaprane przez niego życie!!!

„…In vitro nie jest procedurą leczniczą, ale odhumanizowanym  obejściem problemu dla zaspokojenia oczekiwań rodziców…”

Złote i komercyjne (com.pl) myśli pisowskiego Piechy -ku uciesze gawiedzi-poczytać można tutaj:

http://www.piecha.com.pl/

Wiele razy pisałam tutaj o różnych sposobach na leczenie z uzależnienia od kompulsywnego hazardu.

Poniższe moje słowa ( z 2007 roku) dedykuję – Bogdanowi Piecha –który –jeszcze moment – zaproponuje uzależnionym od hazardu leczenie egzorcyzmami!!!

„Na przykład ezoterycy twierdzą, że uzależnienia mają związek z klątwami. A w małej chrześcijańskiej ewangelickiej grupie „Małe Iskierki” (Small Sparks) uzależnienie  od hazardu, postrzegane jest w kategoriach opętania przez diabła. „musisz mieć wiele siły, żeby wykopać z siebie tego diabła” – mówi jeden z jej uczestników Park.

“…Traditional counseling didn’t work for Park, nor did Gamblers Anonymous. He said he ultimately found redemption through a small Korean evangelical Christian group called Small Sparks…”Park now looks at gambling in the starkest of terms: “I view it as evil,” he said. “You have to have strong power to kick this devil.”

Zródło internetowe:

http://www.seattlepi.com/local/article/Deck-stacked-against-Asians-casinos-play-off-1137711.php

   

 

 

„Naprawdę patologicznego hazardzistę do tej pory leczyliśmy tylko raz – przyznaje Marek Grądas, kierownik poradni profilaktyki uzależnień Monar w Łodzi. Dodaje, że nałogowi hazardziści stanowią promil pacjentów jego placówki”.

Grądas bezczelnie wprowadza uzależnionych od kompusywnego hazardu w błąd słowem „nałogowy”.W Polsce słowo to kojarzy się z ciągłością a w narkomani zwłaszcza. W hazardzie uprawianym kompulsywnie granie może odbywać się dwa razy do roku ale straty i to co się dzieje -pomiędzy graniem – może być stokroć gorsze niż u osoby, która gra codziennie!!

Tyle jest już –Mr Grądas – wywalczone: (moim zdaniem przez branżę rozrywkową uhaha!)

http://www.dsm5.org/ProposedRevisions/Pages/proposedrevision.aspx?rid=210

„…Gambling Disorder can be episodic or chronic, and the course of the disorder can vary by type of gambling as well as life circumstances (Hodgins and el Guebaly, 2004; Slutske, 2006). For example, an individual who wagers problematically only on football games may have Gambling Disorder during football season and not wager at all, or not wager problematically, throughout the remainder of the year. Gambling Disorder may also occur at one or more points in an individual’s life but be absent during other periods. Alternately, some individuals experience chronic Gambling Disorder throughout all or most of their lives…”

Przyznam, że ja sama nigdy nie udałabym się do monarowskiej placówki zajmującej się uzależnieniami od substancji i nie dziwię się, że uzależnieni od hazardu omijają tą placówkę z daleka! Pytanie brzmi – czy ten pacjent został wyleczony?

Mister Grądasowi polecałabym też zrozumienie, iż nie cały świat jest ogarnięty wódą, dragami i rock and rollem!

http://hazardzisci.info/?page_id=673

Może też Mr Grądas przeleciałby się do Kanady na konferencje Harm Reduction – Programu WYŁĄCZNIE dla uzależnień chemicznych ( chętnie przekażę mu zaproszenia, które stamtąd nieustannie dostaję!!!) w miejsce wpieprzania się w temat o którym nie ma pojęcia – uzależnienia od hazardu!

Sugerowałabym mu też przyjrzenie się wesolutkiej Wspólnocie AN i łamaniu praw autorskich amerykańskich NA!!!

http://www.anonimowinarkomani.org/literatura_wewn.jsp

 

To działa!

Obszernie opisane 12 Kroków i 12 Tradycji NA. Niestety do tej pory przetłumaczonych zostało tylko pierwszych 5 kroków.

Literatura do użytku tylko wewnątrz NA

Oto oferta literatury NA po polsku, TYLKO DO UŻYTKU WEWNĄTRZ WSPÓLNOTY ANONIMOWYCH NARKOMANÓW. Tłumaczenia te nie są zaaprobowane przez World Service Office, w związku z czym nie są dostępne publicznie.

Dziwię się ciężko Mister Grądasowi, iż nie popiera Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych jako narzędzia pomocniczego do rozwiązywania problemów z narkotykami!

 

„…To o czym mówi Howard Shaffer http://www.youtube.com/watch?v=4jB6KbVf5yo&feature=relmfu

 (człowiek, którego  branża uwielbia cytować „automaty to kokaina hazardu”), well i uhaha już znalazło oddźwięk w Szwajcarii, gdzie uzależnionych od kokainy będzie się wrabiać w hazard (zamiana uzależnień)

http://www.blackjackchamp.com/casino-news/8824-swiss-docs-prove-blackjack-casino-gambling-best-cure-for-cocaine-users/

 

Pisałam na ten temat 11.03.2011:

http://hazardzisci.info/?page_id=662

 

6. Moim zdaniem, na POWAŻNE  potraktowanie zjawiska uzależnienia od hazardu a zwłaszcza na profilaktykę i 50 milionów złotych rocznie byłoby za mało.

 

 

 

 

 

No chyba, że ten kraj ma zostać stać się krajem „wesoło hazardujących czubów”- o czym pisałam w 2009 roku.

7. Pytanie brzmi– co z osobami, które już zdążyły się uzależnić – przed „delegalizacją” hazardu? Gdyż samo ograniczenie dostępu do automatów i innych form hazardu – nie wystarczy!

Polska poszła wzorem Rosji Prezydenta – Premiera Putina.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gambling_in_Russia

W 2010 roku członkowie rosyjskiego Gamblers Anonymous (Anonimowych Hazardzistów) na kolanach udali się do Stanów Zjednoczonych z prośba o pomoc („Russians are comming”), gdyż dopiero po kilku latach zaczęły być widoczne skutki!!!

(Dopiero po zakończeniu wojny z Afganistanem w Rosji pojawił się potężny problem z narkotykami.(bezpośrednio – wtedy – 30 tysięcy uzależnionych )).

8.  Nie wiem, kto nasłał NIK na Fundusz.

Raport NIK-u był łatwy do przewidzenia. Nie dać Funduszowi szans na istnienie i rozwinięcie działalności.

Dla kogo ten Fundusz jest konkurencją no i czy Król musi być tylko jeden?

Nie po raz pierwszy w tym Kraju usiłuje się wylać dziecko z kąpielą.

Pytanie brzmi – KTO za tym stoi???

I czy nie należałoby zmienić li tylko Władz zarządzających Funduszem w miejsce jego przezabawnej likwidacji?

Iwona G.

Ogłoszenie w sprawie naboru wniosków na realizację w okresie

www.narkomania.gov.pl › … › AktualnościKopia

Dajesz +1 publicznie. Cofnij

14 Lip 2011 – Wzór wniosku o dofinansowanie realizacji zadań realizowanych ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych

Dokonanie przeglądu aktualnego stanu światowej wiedzy naukowej dotyczącej uzależnień behawioralnych[1], w tym hazardu problemowego i patologicznego.

http://www.narkomania.gov.pl/portal?id=1470196

Za darmo-na serio w odpowiedzi na „nabór” Funduszu i z pytaniem o merytorykę!!! (po konsultacji ze specami z USA)

W zależności od tego, kto mówi, nazewnictwo różni się::

1.psychiatrzy – hazard patologiczny,

2.terapeuci – hazard problemowy,

3.GA – terminologia własna(layman’s term)- hazard kompulsywny

4. branża rozrywkowa: – robi rozróżnienia na: hazard problemowy i patologiczny (prościej wtedy o „redukcję strat” i „”odpowiedzialną grę”-uhaha).

 

Chodzi o to głównie, aby tak „światowo” zagmatwać, by dostawać granty i fundusze na nic nie wnoszące głupawe badania.

Przypominam, że zdiagnozowałam się sama 2008-01-27

http://hazardzistki.org/?page_id=245

i wyszło mi, że byłam uzależniona i patologicznie, i problemowo i kompulsywnie i pieron wie, jak jeszcze.

A potem to już mogłam się tylko z tego „diagnozowania” śmiać – uhahaha

I śmieję się już 7 lat –ale leci ten czas…

Iwona G.

5.ja twierdzę, że hazard jest kompulsywny kierowany przez impulsy i przymusy a patologiczne są konsekwencje

1. Numer polega też i na tym, że dopiero trwa walka o to, żeby w DSM V ( przewidzianym na rok 2013) wprowadzić to rozróżnienie – hazardziści z problemem hazardu i patologiczni +typologia! Choć, jak widać w roku 2012 jest już pewne wycofanie z wcześniejszych  twierdzeń!)

2012

What is Problem Gambling?

Problem gambling is gambling behavior which causes disruptions in any major area of life: psychological, physical, social or vocational. The term „Problem Gambling” includes, but is not limited to, the condition known as „Pathological”, or „Compulsive” Gambling, a progressive addiction characterized by increasing preoccupation with gambling, a need to bet more money more frequently, restlessness or irritability when attempting to stop, „chasing” losses, and loss of control manifested by continuation of the gambling behavior in spite of mounting, serious, negative consequences.

http://www.ncpgambling.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=1

Pisałam o tym w Kanadzie dnia 11-03-2011, 05:13 AM (a wcześniej do różnych mądrych ludzi)

http://hazardzisci.info/?page_id=714

a tak zwracała się NCPG Board do Szefa DSM V w 2010 roku

…4) Sub-typing. Finally, while it may not be relevant to the diagnostic criteria, the NCPG Board believes that the evidence DSM-5 information on gambling disorders should reflect sub-types of problem and pathological gamblers…”

http://www.ncpgambling.org/files/public/Comments_on_Proposed_DSM-5_Gambling_Criteria_by_NCPG.pdf

 

http://hazardzisci.info/?page_id=663

 

2. Wcześniej rozesłałam taki oto “artykulik” (z 2007 roku –opublikowany w 2008 w Polsce) http://hazardzistki.org/?page_id=245

publikacja w Kanadzie 29-08-2009, 05:36 AM

http://hazardzisci.info/?page_id=713

 

Odpowiedź – bezpłatna – na nabór do badań za 40 tysiecy – moze być i taka oto:

http://www.azccg.org/Types_of_Gamblers.html

http://www.azccg.org/a_types/types.htm

 

 

Definitions

Gambling: Any betting or wagering, for self or others, whether for money or not, no matter how slight or insignificant, where the outcome is uncertain or depends upon chance or “skill” constitutes gambling.
(Source: Gamblers Anonymous)

Problem Gambling: Continued participation in risky gambling behaviors that negatively impact an individual’s well being and affect his/her relationships, family, financial standing, social interaction and vocational pursuits.
(Source: Arizona Council on Compulsive Gambling, Inc. 2011)

Compulsive (Pathological) Gambling: A progressive disorder characterized by a continuous or periodic loss of control over gambling; a preoccupation with gambling and with obtaining money with which to gamble; irrational thinking; and a continuation of the behavior despite adverse consequences.
(Source: Dr. Richard Rosenthal, Psychiatric Annals, February 1992)

Plus

Blaszczynski, A., & Nower, L. (2002). A pathways model of problem and pathological gambling. Addiction, 9, 487-499.

Gambino, B. (2009). Should gambling be included in public health surveillance systems? Journal of Gambling Issues (23), 156-176.

Korn, D. A., Gibbins, R., & Azmier, J. (2003). Framing public policy towards a public health paradigm for gambling. Journal of Gambling Studies, 19(2), 235-256.

Ministry of Health. (2008). Problem gambling research programme: Preventing and minimising gambling harm. Wellington: New Zealand Ministry of Health. Available at http://www.moh.govt.nz/moh.nsf/238fd5fb4fd051844c256669006aed57/88cfc3ce7567cf43cc25714800151145?OpenDocument.

Strong, D. R., & Kahler, C. W. (2007). Evaluation of the continuum of gambling problems using the DSM-IV. Addiction, 102, 713-721.

Toce-Gerstein, M., Gerstein, D. R., & Volberg, R. A. (2003). A hierarchy of gambling disorders in the general population. Addiction 98, 1661-1672.

Vitaro, F., Wanner, B., Ladouceur, R., Brendgen, M., & Tremblay, R. E. (2004). Trajectories of gambling during adolescence. Journal of Gambling Studies, 20(1), 47-69.

Volberg, R. A., Nysse-Carris, K. L., & Gerstein, D. R. (2006). 2006 California problem gambling prevalence survey: Final report. Sacramento, CA: Office of Problem and Pathological Gambling.

Winters, K. C., Stinchfield, R. D., Botzet, A., & Slutske, W. S. (2005). Pathways of youth gambling problem severity. Psychology of Addictive Behaviors, 19(1), 104-107.

(Żródło:

http://www.ncpgambling.org/files/public/Comments_on_Proposed_DSM-5_Gambling_Criteria_by_NCPG.pdf

 

Iwona- Isia czyli Iwona G.

 

http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/631863,fundusz_mial_leczyc_hazardzistow_a_blokuje

 

 PLUS NR 2

2006

Currently, there is limited research data available on problem and pathological gambling.

Evaluating effectiveness of all programs is essential and will be a challenging task in this new field of study.

http://www.adp.ca.gov/opg/pdf/OPGstatewideplanColor.pdf

 

PROBLEM GAMBLING: Participation in any form of gambling to the extent that it creates a

negative consequence to the gambler, the gambler’s family, place of employment, or community.

This includes patterns of gambling and subsequent related behaviors that compromise, disrupt, or

damage personal, family, educational, financial, or vocational interests. The problem gambler

does not meet the diagnostic criteria for pathological gambling disorder.

PATHOLOGICAL GAMBLING DISORDER: A treatable mental disorder meeting the diagnostic

criteria set forth by the American Psychiatric Association’s Diagnostic and Statistical Manual,

Fourth Edition.

http://www.adp.ca.gov/opg/pdf/OPGstatewideplanColor.pdf

 

2012

What is Problem Gambling?

Problem gambling is gambling behavior which causes disruptions in any major area of life: psychological, physical, social or vocational. The term „Problem Gambling” includes, but is not limited to, the condition known as „Pathological”, or „Compulsive” Gambling, a progressive addiction characterized by increasing preoccupation with gambling, a need to bet more money more frequently, restlessness or irritability when attempting to stop, „chasing” losses, and loss of control manifested by continuation of the gambling behavior in spite of mounting, serious, negative consequences.

http://www.ncpgambling.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=1