Odpowiedzialne uprawianie hazardu (granie)

Materiał chroniony prawem autorskim 

 

Data oryginalnej publikacji na forum www.hazardzisci.info 2006-05-06, 19:48

 

 

 

W MAJU 2006 WYDRUKOWAŁAM TUTAJ TŁUMACZENIE ULOTKI.
PONIŻEJ MÓJ KOMENTARZ:
Oryginał postu z poprawkami:
Wysłany: 2006-05-06, 19:48 Informacje ostrzegawcze w kasynach i salonach gier…
Może miejsce nie najlepsze, ale nie mogłam się zdecydować, gdzie.
Mam przed sobą ładnie wydrukowana ulotkę z australijskiego salonu gier, tam zwanego „club” czyli klub.
Pochodzi ona sprzed 10 lat, z czasów, kiedy już uprawialam jazard w sposób kompulsywny. Mogłam spędzać w klubie nieprzerwanie trzy dni i trzy noce pod rząd. Akurat ten klub, którego byłam fanką , nigdy nie zamykał swoich podwoi. Znajdowały się na jego terenie restauracje, kawiarnie. Jako „czysta rasowo”hazardzistka miałam niewiarygodną wytrzymałość.No i młodsza byłam…
Ale wracam do ulotki rozdawanej przed wejściem do kasyn i klubów, zatytułowanej:

„ODPOWIEDZIALNE UPRAWIANIE HAZARDU (GRANIE)”-porady dla członków i gości. My troszczymy się o Was”.
Oto jej treść:

Australijskie zamiłowanie do hazardu jest powszechnie znane i jest w rzeczywistości częścią naszego dziedzictwa.Dla większości australijczyków, pociąg do sprawdzenia własnego przewidywania lub spróbowania „szczęścia” przez uprawienie hazardu – (przypominam z j. ang. hazard=ryzyko przyp.tłum.) nie stwarza problemów.
Niemniej, nie ma znaczenia, jakie sukcesy możesz odnosić grając w gry wymagające zręczności lub w gry losowe, dopóki potrafisz gospodarować swoimi pieniędzmi. Problem zaczyna się, kiedy zaczynasz wydawać więcej niż pozwala ci na to twój budżet.

Rzeczy, które powinieneś wiedzieć:
-graj tylko za własne pieniądze,
-zrób miesięczny plan wydatków na rozrywkę i nie przekraczaj go,
-graj tylko za tyle, na ile możesz sobie pozwolić,
-jeżeli chcesz podwyższyc stawkę w grze, rób to tylko wtedy, gdy wygrywasz.

Hazard-granie powinien być przyjemną rozrywką.
Pożyczanie pieniędzy na grę, wydawanie więcej niż pozwala ci na to twój budżet lub używanie pieniędzy przeznaczonych na inne cele jest nie tylko nierozważne ale może prowadzić do poważnych problemów w późniejszych etapach, nie tylko dla ciebie ale i innych.

Czy ja mam problem z hazardem?
Ten klub przyjmuje do wiadomości to, że niektórzy jego członkowie moga napotykać na trudności w kontrolowaniu ich własnych wydatków na hazard.Czasami uprawiający hazard zaprzeczają sami temu problemowi i szukają pomocy tylko gdy sytuacja robi się kryzysowa.

Uczciwie zadajcie sobie sami następujące pytania i przyjrzyjcie się swoim ryzykownym, powtarzającym się zachowaniom:
–czy zwykle jestem w stanie kontrolować to, ile wydaję na grę?
-czy wydaję na grę tylko te pieniądze,które mogę na grę przeznaczyć?
-czy czas i pieniądze, które wydaję na grę mogą negatywnie wpływać na moje relacje z rodziną i innymi, bliskimi mi osobami?

Jeżeli myślisz, że masz problem postaw sobie za cel zaprzestanie gry na dwa tygodnie albo na miesiąc. Jeżeli nie będziesz w stanie wytrwać w tym postanowieniu, możesz mieć problem i możesz odnieść korzyść z rozmowy ze specjalistą.

Jeżeli stwierdzisz, że twój problem jest poważny, możesz uczestniczyc w programie: „robię sobie zakaz”.
Każdy z naszych klubów ma taki program i możesz sobie sam „zakazać” gry na tak długo jak zechcesz.

Pomoc:
kierownictwo i obsługa są w stanie pomóc naszym członkom i klientom-gościom w kierowaniu ich do odpowiednich, zajmujących się problemami związanymi z hazardem placówek.
Ośrodki pomocy dla znajdujących sie w kryzysie hazardzistów, członków ich rodzin i przyjaciół, którzy cierpią z powodu hazardu czynne sa przez 24 godziny na dobę.

Specjalisci w tych ośrodkach są również uczeni szacunku dla waszej prywatności i dawania wam wszelkiej możliwej pomocy w tym trudnym czasie. Możecie być pewni ich zrozumienia i szacunku dla waszej prywatności.

Poniżej w tej ulotce znajduja sie adresy i telefony,gdzie można uzyskać pomoc .

Tłum: Iwona -Isia

Teraz moja uwaga: żeby nie było tak za pięknie, na końcu strony znajdują sie słowa „znaj swoje limity i ciesz sie zabawą.”

MOJE PYTANIE: hazard w Polsce szaleje od konca lat 80-tych.Czy ktoś z Was widział tego typu ostrzeżenia w klubach, kasynach, salonach bukmacherskich, na wyścigach itd??? a może jednak?

dopisane 25 Września 2009 – no i mamy lobby przemysłu rozrywkowego asekurujące się na wypadek, gdyby ktoś chciał ich skarżyć…

uhahaha…dlaczego ja nie skarżę przemysłu rozrywkowego? tylko ja to wiem i Amerykanie to wiedzą…

Czy zmiotłabym przemysł rozrywkowy z powierzchni ziemi w procesie? Jasne, że tak…ale zanim ja bym to zrobiła – to …uhahaha no i pozdro!