hazard,inwestycje -opcje walutowe

19 03 2009

Casa, od dzisiaj jestem tutaj http://hazardzisci.info/?page_id=550

Dla Ciebie – moje ostatnie posty z Marca 2008 roku (kiedyż to było?)

http://hazardzisci.info/?page_id=554

 

Hm…wiadomo, że zajęta jestem teraz tym skandalem z sądzeniem polskich żołnierzy http://www.nangarkhel.eu/

i tak się zastanawiam, czy polski rząd w ramach konwencji Genewskich, (które wymiękaja w obliczy terroryzmu), zdecyduje się na wypłatę i zadośćuczynienie Rodzinom ofiar z 11 Września 2001 – w końcu CYWILE –zginęli!

No i też tak się zastanawiam, gdzie jest ciało polskiego geologa – też CYWILA !

 

Ale najbardziej, to się przypatruję wszystkim tekstom przemówień Osamy Bin Ladena, który szczególnie nie lubi hazardu i wszelkich spraw z jego uprawianiem zwiazanych 

Np.:

http://www.guardian.co.uk/world/2002/nov/24/theobserver

 

Full text: bin Laden’s ‘letter to America’

2002 Sunday 24 November 2002

As for the second question that we want to answer: What are we calling you to, and what do we want from you?

(a)    We call you to be a people of manners, principles, honour, and purity; to reject the immoral acts of fornication, homosexuality, intoxicants, gambling’s, and trading with interest.

(v) You are a nation that permits gambling in its all forms. The companies practice this as well, resulting in the investments becoming active and the criminals becoming rich.

6.If the Americans do not respond, then their fate will be that of the Soviets who fled from Afghanistan to deal with their military defeat, political breakup, ideological downfall, and economic bankruptcy.

Albo:

http://www.theage.com.au/world/warning-of-new-bin-laden-attack-20081109-5kxu.html

According to the report, bin Laden is himself closely following preparations for an attack against the US and aims to “change the face of world politics and economics“.

 

Aczkolwiek z tym, to ja mam nadzieje, że to tylko niewinny żart:

http://www.independent.co.uk/news/media/press/the-man-who-interviewed-osama-bin-laden-3-times-1639968.html

„…Mir’s interview made world headlines: it was the first with Bin Laden following the September 11 terror attacks, and in it Bin Laden claimed to possess nuclear weapons. “I wish to declare that if America used chemical or nuclear weapons against us, then we may retort with chemical and nuclear weapons,” Bin Laden told Mir. “We have the weapons as deterrent…”

hm…ja to jestem gupia cywilka ale tak se myślę, że mądrzejsi ode mnie, to by się może tak temu przyjrzeli baczniej? Hm…(nie temu ostatniemu- bo to wiadomo)

 

I zamiast robić te cyrki z sądzeniem polskich żołnierzy, to podesłali do Afganistanu nie 1600 ale 16 tysięcy żołnierzy?

 

Bo ja im bardziej wchodzę w logikę i umysł Osamy bin Ladena, to mi się wydaje, że on jednak dobrodusznie nie żartuje…hm…

Ja nie wiem czemu ale ten gościu ma myślenie magiczne – typowe dla hazardzistów…też ma ten stygmat śmierci ojca, jak miał 10 lat…no i ta wiara islamu w anioły…

 


Opcje

Info